כל מה שרציתם לדעת על מחזור מתכת

הידעתם? עד שנת 4000 לפני הספירה, המתכת כמעט היחידה שהייתה ידועה לאדם, הייתה זו שמעל הקרקע? מדובר היה בעיקר במתכות כמו נחושת, ברזל וזהב. מאז ועד ימינו הפכה המתכת, גם זאת שמצאו מתחת לקרקע, לחומר הנוגע בכל תחום בחיינו.

מחזור מתכת – על מה ולמה?
מחזור מתכת היא בעצם פעולה שמטרתה שימוש חוזר במתכת. וזאת לשם מה? בגלל שכמות המתכת הנכרית ממכרות הברזל הקיימים בטבע, הולכת ומצטמצמת, הפכה המתכת לחומר יקר מאוד. הפתרון הגיוני וגם בריא לכדור הארץ – מחזור מתכת. לא רק זאת, מחזור מתכת מתבצע, גם בשל העובדה שהמתכת מהווה אחוז לא קטן מסך הפסולת הביתית. כלומר, אם נפיק פחות מתכת תהיה פחות פסולת.

מחזור מתכת בעולם ואצלנו
במדינות רבות מחזור מתכת הוא חובה על פי חוק. במדינות אלה כל מי שמייצר מוצרי מתכת, כמו רכב או מנופים ואפילו פחיות שתייה, חייב גם לדאוג לתהליך של מחזור מתכת. כלומר, המתכת תעבור תהליך של מחזור מתכת, ותהפוך בסופו של התהליך לחומר גלם מתכתי.
בישראל אין עדיין חוק המחייב מחזור מתכת, אבל קיימות חברות פרטיות העוסקות בתחום של מחזור מתכת. חברות אלה הבינו את היתרונות הסביבתיים והאקולוגיים שיש בפעולת מחזור מתכת.

כל השלבים של מחזור מתכת
מחזור מתכת בעיקר מתכת העשויה מברזל, נעשה במפעלי התכה, בתנורים שעובדים בטמפרטורה של כ-1800 מעלות צלזיוס. פסולת המתכת שנאספת מוכנסת לתנור, מותכת ומועברת לתבניות ליציקת מוצרים חדשים. להלן

השלבים השונים:

איסוף וקליטה – גרוטאות ברזל מסוגים שונים נאספות ומועברות למפעל מחזור מתכת.
מיון ועיבוד – הגרוטאות שמיועדות לתהליך של מחזור מתכת עוברות תהליך של מיון והפרדת  הברזל ממרכיבים אחרים.
התכה וייצור – הגרוטאות שעברו מחזור מתכת מותכות והופכות למטילי פלדה, שעוברים לשלב הבא בחייהם המתכתיים.
מחזור מתכות – כל היתרונות וגם… קצת חסרונות

מחזור מתכות מתבצע בכל העולם באופן מואץ, זאת בשל העובדה שקיים מחסור הולך וגובר של מתכות הנכרות ממרבצי המתכת תת הקרקעיים. אז הנה כל הסיבות, מדוע מחזור מתכות הוא כדאי, ומה הם החסרונות המהותיים של מחזור מתכות, למרות הכל.

חיסכון במשאבי טבע – משאבי מכרות הברזל העולמיים הולכים ונעלמים באופן מואץ, וצפוי מחסור במתכות כבר בעתיד הנראה לעין. מה גם שבישראל, שבה כלל לא קיימים משאבי מתכת מקוריים, מחזור מתכות הוא חשוב אפילו יותר.
חיסכון באנרגיה –  הפקת מתכות צורכת אנרגיה רבה יותר מאשר מחזור מתכות.
ירידה בכמות הפסולת המוצקה – תעשיית ההתכה משתמשת בתהליך מחזור מתכות כמעט בכל כמות המתכת, כך שבסוף תהליך מחזור מתכות לא מיוצרת פסולת נוספת.
שימוש מחודש של מתכות –  קיימות בעולם בורסות למתכת, הסוחרות במתכות שעברו תהליך של מחזור מתכות בעולם. כמו כן, קיימות חברות, הדורשות שמוצריהן יכילו אחוז מסוים של מתכות שעברו תהליך של מחזור מתכות.

החסרונות של מחזור מתכות

תהליך מסובך – כל מפעל התכה זקוק למצבור מתכת רב, כדי שיהיה לו מספיק חומר לתהליך המחזור. לשם כך דרוש שטח נרחב עליו יוערמו המתכות. בנוסף, פסולת, שאינה מתכתית, המגיעה עם המתכת כמו צמיגים, כיסאות וריפודים, מופרדת ודורשת טיפול מיוחד בנפרד.
צורך במערך איסוף משוכלל –  כדי שהמתכות יגיעו לשלב של מחזור מתכות במפעלי מחזור, יש צורך במערך איסוף של פסולת המתכת מהשטח. האיסוף מייקר את התהליך ודורש היערכות מיוחדת, בעיקר בשל העובדה שפסולת המתכת כבדה.

כאמור מחזור מתכות הוא תהליך מורכב, הדורש מקצוענות ועבודה יעילה. יתרונותיו של מחזור מתכות הם משמעותיים לנו ולסביבה, ולכן חברות המספקות שירותי מחזור מתכות הן בדיוק הגורמים המתאימים ומספקים לפונים מענה מושלם בתחום.

לייעוץ חינם התקשרו עוד היום לחברת גל רונן – 050-5253206


סגירת תפריט
דילוג לתוכן